locked
[IE9, Windows 7, Vista] Internet Explorer, IE9 Beta RRS feed

Yanıtlar

 • 1.       Tarayıcı Arabirimi - IE9'daki yeni arabirim olabildiğince küçüktür ve tüm araç çubukları varsayılan olarak kapalı durumdadır. Bunun yanı sıra adres çubuğu ve arama çubuğu artık birleştirilmiş durumdadır. Sık kullanılanlar düğmesi sağ tarafa, Sık Kullanılanlar ve Geçmiş sütunlarıyla birlikte olacak şekilde Giriş ve Araçlar düğmelerinin yanına taşınmıştır. Durum çubuğu da varsayılan olarak devre dışı bırakılmış durumdadır ve iletilerin büyük bölümü sayfanın alt bölümünde açılan bildirim çubuğu aracılığıyla görüntülenir.

  2.       Karşıdan Yükleme Yöneticisi – Geçmiş karşıdan yüklemeleri ve bunların konumlarını görebileceğiniz, ayrıca varsayılan kaydetme konumunu ayarlayabileceğiniz yeni bir karşıdan yükleme yöneticisi bulunmaktadır. Çoğu gezgin penceresi gibi karşıdan yükleme yöneticisinin de sağ üst köşesinde tümleşik bir arama çubuğu bulunmaktadır. Bu yöneticiyi açmak için kullanılan kısayol Ctrl+J tuşlarıdır. Bir dosyanın karşıdan yüklendiği sırada, IE penceresinin altında dosya kaydetme ya da çalıştırma, karşıdan yüklemeleri duraklatma, iptal etme ya da görüntüleme seçeneklerinin sunulduğu karşıdan yükleme çubuğu açılır. Karşıdan yükleme işlemi sırasında IE kapatılırsa, karşıdan yükleme işlemi duraklatılır ve IE yeniden açıldığında devam eder.

  3.       Eklenti Yöneticisi – Eklenti yöneticisinin görünümünde önemli bir değişiklik bulunmamaktadır. Ancak ileti ve arka plan işlevselliğinde kapsamlı değişiklikler bulunmaktadır. İlk kez başlatıldıktan sonra, kullanıcının gereksinim duyduğu eklentileri devre dışı bırakmasına olanak veren bir bildirim görüntülenir. ‘Eklentileri Devre Dışı Bırak’ düğmesi tıklatılırsa, IE Eklentisi Performans Danışmanı açılır. Bir eklenti nedeniyle IE askıda kalırsa veya yavaşlarsa, kullanıcının soruna neden olan eklentileri bilmesi için bu durum bildirim çubuğunda duyurulur. Müşteriler yeni eklenti yüklerse, IE9 ilk kez yeniden başlatıldığında yüklü olan eklentilerin listesini açar ve kullanıcının çalışmasını istediği eklentileri etkinleştirmesi gerekir.

  4.    Arka Uç Değişiklikleri – IE9, HTML5 multimedya öğelerini işlemek üzere GPU kullanır. Oynatılan ses ve video öğeleri de buna dahildir ve bu öğelerin çok hızlı işlenebilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra Chakra adlı yeni JavaScript altyapısı, JavaScript kullanan varolan web sayfalarının daha hızlı yüklenebilmesini sağlar. Bellek miktarı az olan sistemler ve daha uzun pil ömrü göz önüne alınarak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için toplam bellek kullanımı ve güç tüketimi de iyileştirilmiştir.

  7 Ekim 2010 Perşembe 13:35
  Moderatör