locked
[Windows 7, Vista, Xp] Microsoft File Sharing RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Deneyimli bir bilgisayar kullanıcıyım. İşim ve merakım gereği, windows'un bir çok özelliğini araştırır, öğrenir ve kullanırım. Evimde 3 bilgisayar birbirine kablolu LAN üzerinden bağlı ve hepsinde klasör paylaşımları var. Son 1-2 aydır ,bilgisayarlardan herhangi birini kapatırken "paylaşımlarınıza bir kullanıcı bağlı, şu an oturumu kapatırsanız ..." gibisinden bir bağlantıya dair uyarı alıyorum. Computer management tantan shared klasörleri kontrol ettiğimde herhangi bir userın bağlı olmadığını görüyorum. İşin ilginci, diğer bilgisayarlar kapalı olduğu anda da bu uyarıyı alıyorum (ancak kısa süre önce kapanmış olabilirler ve hala bağlı görünüyor olabilir belki) Yani olay şu ki, paylaşım klasörlerine evimdeki kullanıcılardan biri bağlı olmadığı halde gizli bir bağlantı varmış gibi bu uyarıyı alıyorum. Bir makinada XP, birinde Vista, diğerinde de Windows 7 var. Her üçünde de bu uyarı var. Ortak olabilecek aklıma gelen yeni bir uygulama Microsoft Essentilas ve Familt Safety.

  Sorum şu: Dışarıdan bir erişim ihtimalini araştırmadan önce, acaba örneğin Media Center sharing, ya da Microsoft Family Safety Filrer gibi windows uygulamaları, dosya paylaşımını ya da kullanıcıları kontrol etmesinden dolayı böyle bir uyarı alıyor olabilir miyim?

  Virüs olduğunu düşünmüyorum sürekli tararım, essenatilas anti virüs her makinada kurulu ve güncel, windows fiewall aktif (tabi bazı harici programlara izin verilmiş durumda, bunu da araştıracağım.

  Tanımladığım soruna ilişkin başka öneri veya ihtimaller üzerinde durabilir misiniz? Özellikle windows'un kendi programları bu uyarının verilmesine sebebiyet veriyor olabilir mi?

  Çok Teşekkürler

  Tolga Tem

  24 Kasım 2010 Çarşamba 14:19

Yanıtlar

 • Merhabalar Tolga Bey,

  "1- Örneğin tüm D hardiski paylaşımda ve D içindeki klasörlerden bir kaçı da de "ayrıca paylaşımda". Bu bir çakışma yaratıyor olabilir mi?"

  Burada örn olarak D: diskini paylaşıma açtığınızı düşünelim.
  Aynı zamanda D disk içerisinde "Tolga" adında bir klasörü paylaşıma açtığınızı düşünelim.
  D: disk üzerinde güvenlik daha baskın geldiği taktirde bu aynı zamanda Kök klasör olduğu için Ve "Tolga" klasörü alt klasör olduğu için erişimlerde ve bağlantılarda size problem çıkarabilir.

  Sizden örn olarak yapmanızı istediğim.

  Tüm paylaşımları kapattıktan sonra D: tamamını değilde Alt klasörlere paylaşım yapmanız ve diğer işletim sistemlerinde Paylaştırmış olduğunuz klasöre "Map" erişimini sağlamanız.

  "2- Benim tümden paylaşıma açtığım D drive'ını "D" harfiyle paylaşım klasörleri listesinde görebiliyorum ancak ayrıca "C$" ve "D$" şeklinde ve hatta yine benim açmadığım C:\users klasörü de paylaşıma açılmış. Bunları ben açmadım. ADMIN$ ve IPC$ paylaşımları Windows un default paylaşım listesinde sanıyorum ama ya diğerleri?"

  Bu hatanıza ilişkin Eğer Masaüstünde  yada C: disk altında bir klasöre paylaşım verdiyseniz Kullanıcılar klasörü otomaik olarak paylaşıma açılır.Bunun nedeni Güvenlik sekmesinde görüntülediğiniz kök klasörden alınan izinlerin olması.

  Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz;
  Kullanıcılar klasörünü paylaşımını sonlandırıp.Kullancılar içerisinde bir klasörü gelişmiş paylaşım seçeneklerinden izin verirseniz sadece o klasörün paylaşımını sağlayabilirsiniz.

  Sonuçları yeniden paylaşırsanız sevinim.


  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  26 Kasım 2010 Cuma 09:58
 • Merhaba Tolga Tem,

  Yaşamış olduğunuz paylaşım problemi ile ilgili olarak, bir klasör yada dosya üzerinde sağ click => Bununla Paylaş seçeneğini kullandığınızda kullanıcı profiliniz bulunduğu kullanıcılar klasörü'de paylaşıma açılır.Bu paylaşımın sebebi işletim sisteminin dizaynından kaynaklıdır. Aşağıda belirttiğim iki farklı paylaşım senaryosunu sisteminizde test ederek deneyebilirsiniz.

  Masaüstünde bir klasör oluşturun => Üzerinde Sağ click yaparak Bununla paylaş seçeneğinden => Belirli kişiler'i seçiniz => Farklı sistemlerden bilgisayarınıza bağlanıp dosya düzenlemesi yada paylaşımı yapılacağı için Everyone grubuna Okuma yada Okuma/Yazma haklarından herhangi birini seçiniz ve paylaş seçeneği ile dosyanızı paylaştırınız.

  Bu paylaşım sonucu farklı bir sistemden bilgisayarınızın paylaşılan klasörleri görüntülendiğinde Users/Kullanıcılar klasörünüde görüntüleyeceksiniz.Bu görüntülenme sistemin dizaynından kaynaklı bir görüntülenme ve yetkilendirme sonucudur.

  İkinci Paylaşım Senaryosu
  Masaüstünde bir klasör oluşturun => Üzerinde Sağ click yaparak dosya özelliklerini açınız => Paylaşım Sekmesinden => Gelişmiş Paylaşım seçeneğini açınız.
  Açılan Gelişmiş Paylaşım penceresinden => Bu Klasörü Paylaş seçeneğini işaretleyip tamam'ı seçiniz.

  Bu paylaşım sonucu ; farklı bir sistemden bilgisayarınızın paylaşılan klasörleri görüntülendiğinde sadece masaüstünde paylaştığınız Klasörü görüntüleyeceksiniz.ü

  Sisteminizde yapmış olduğunuz paylaşımı yukarıda belirttiğim örnek paylaşım seçeneklerinden yola çıkarak tekrar düzenleyebilirsiniz.

  Teşekkürler.


  MCP-MCSA-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  29 Kasım 2010 Pazartesi 12:52
 • Tolga Bey,

  Sistemde gerçekleştirilen paylaşım hizmeti Windows Vista ve Windows Seven üzerinde bu şekilde dizayn edilmiştir.
  ( Sistem bu şekilde oluşturulmuş ve son kullanıcıların yönetimine hazır hale getirilmiştir. )

  Eğer sizin sisteminizde yapmış olduğunuz bir paylaşım "Kullanıcılar" klasörünün diğer sistemler tarafından görüntülenmesi sağlıyor ise Yukarıda belirttiğim paylaşım senaryolarından 2. paylaşım senaryosunu uygulamanızı rica ederim. ( Not: Öncelikle sistemde paylaşılan tüm dosyaların paylaşımlarını kaldırın )

  Sisteminizde yapacağınız paylaşımları 2.Paylaşım Senaryosundaki adımlara uygun olarak tamamlarsanız bir problem oluşmayacaktır.

  Teşekkürler.


  MCP-MCSA-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  • Yanıt Olarak İşaretleyen Tolga Tem 29 Kasım 2010 Pazartesi 16:36
  29 Kasım 2010 Pazartesi 15:47

Tüm Yanıtlar

 • Merhabalar Tolga Paylaşımların tamamını durdurabilirmisiniz? Paylaşım kapatıldığında 3 bilgisayarınızıda yeniden başlatabilirseniz "arp" işleminin tüm makineler arasında yeniden sorgulama yapmasını sağlayabiliriz. sonuçları paylaşabilirseniz sevinirim.
  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  24 Kasım 2010 Çarşamba 14:27
 • Selim bey,

  Tamam, akşam eve varınca, tüm makinalarda network Sharing and Discovery kısmından tüm paylaşımları kapatıp restart ediyorum ve sonra açıyorum. 1-2 kulanıp bakıyorum (çünkü her zaman olan bir durum değil) ve size bildiriyorum. Doğru anlamış mıyım? (Yani kalsörlerdeki paylaşımları kaldırmıyorum tek tek)

  Teşekkürler

  Tolga

  24 Kasım 2010 Çarşamba 14:44
 • Tolga Tem

  Evet paylaşımları sonlandırıp tüm bilgisayarları yeniden başlatalım ve (paylaşımlarınıza bir kullanıcı bağlı, şu an oturumu kapatırsanız )hatasını yeniden alıyormusunuz kontrol edelim.

  Teşekkürler,


  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  24 Kasım 2010 Çarşamba 15:03
 •  

  Paylaşımları sonlandırdım ve restart ettim. Üzerinde paylaşım olan herhangi bir klasörü kaldırmak istediğimde "1 dosya, backup(klasörün adı) alanına bağlı 1 kullanıclar tarafından kullanılıyor backup paylaşımını kaldırısanız bu dosyalar kapatılacak vs vs.." mesajı yinelendi.

  2 sorum var bununla ilgili:

  1- Örneğin tüm D hardiski paylaşımda ve D içindeki klasörlerden bir kaçı da de "ayrıca paylaşımda". Bu bir çakışma yaratıyor olabilir mi?

  2- Benim tümden paylaşıma açtığım D drive'ını "D" harfiyle paylaşım klasörleri listesinde görebiliyorum ancak ayrıca "C$" ve "D$" şeklinde ve hatta yine benim açmadığım C:\users klasörü de paylaşıma açılmış. Bunları ben açmadım. ADMIN$ ve IPC$ paylaşımları Windows un default paylaşım listesinde sanıyorum ama ya diğerleri?

  Bu da şu anki netstat çıktısı 192.168.2.20 = Tolga adresleri bu PC ye ait (Windows 7)


  İl.Kr. Yerel Adres            Yabancı Adres          Durum
  TCP    127.0.0.1:2002         Tolga:49169            ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:27015        Tolga:49183            ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:49169        Tolga:2002             ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:49183        Tolga:27015            ESTABLISHED
  TCP    192.168.2.20:49157     212.118.234.141:https  ESTABLISHED
  TCP    192.168.2.20:49424     ec2-174-129-192-127:http  CLOSE_WAIT
  TCP    192.168.2.20:49425     tlb:http               CLOSE_WAIT
  TCP    192.168.2.20:49441     209.85.146.17:https    ESTABLISHED
  TCP    192.168.2.20:49446     209.85.146.189:https   ESTABLISHED
  TCP    192.168.2.20:49610     65.55.53.156:https     ESTABLISHED

  24 Kasım 2010 Çarşamba 19:08
 • Selamlar,

  Bu iletiyi aldığınızda Open Files alanında kimlerin bağlantısı görünüyordu.

  Open Files o anda kullanılan paylaşılmış dosyaları ve kullanıcıları listeleyen bir bölümdür. Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak yönet bölümünden girebilirsiniz.

  Pencerenin şekli linkteki gibidir.

  http://d6u40g.bay.livefilestore.com/y1pQxigPG0YF3buRSA98pjR2dRmUbFC4fYSUvNgHNRTpPusJEtUJL1cL-uWyZBOqQrNo6j65mAo8cKdYTPMq6RwTv86IlhPVt_m/OpenFiles.jpg?psid=1

  Teşekkürler.


  Volkan Sert
  25 Kasım 2010 Perşembe 10:12
 • Merhaba,

  Deneyimli bir bilgisayar kullanıcıyım......................... Computer management tantan shared klasörleri kontrol ettiğimde herhangi bir userın bağlı olmadığını görüyorum. İşin ilginci, diğer bilgisayarlar kapalı olduğu anda da bu uyarıyı alıyorum. .................................................

  Tolga Tem

  Çok teşekkürler Volkan Bey,

  Ancak ilk mesajımda da belirttiğim gibi. İlk olarak bahsettiğiniz kontrlü yaptığımı belirtmiştim. Ne yazık ki çözüm bu değil :(

   

  25 Kasım 2010 Perşembe 18:55
 • Şu an tüm diğer makinalar kapalı. Makinayı açar açmaz,başka hiç bir işlem yapmadan, klasörlerden birindeki paylaşımı kaldırmak istediğimde bu uyarıyı alıyorum. Kurulu yazılımlardan biri paylaşımlara erişiyor olabilir. Bunu Microsoft essentilas ya da family safety yapıyor olabilir mi?
  25 Kasım 2010 Perşembe 18:59
 • Merhabalar Tolga Bey,

  "1- Örneğin tüm D hardiski paylaşımda ve D içindeki klasörlerden bir kaçı da de "ayrıca paylaşımda". Bu bir çakışma yaratıyor olabilir mi?"

  Burada örn olarak D: diskini paylaşıma açtığınızı düşünelim.
  Aynı zamanda D disk içerisinde "Tolga" adında bir klasörü paylaşıma açtığınızı düşünelim.
  D: disk üzerinde güvenlik daha baskın geldiği taktirde bu aynı zamanda Kök klasör olduğu için Ve "Tolga" klasörü alt klasör olduğu için erişimlerde ve bağlantılarda size problem çıkarabilir.

  Sizden örn olarak yapmanızı istediğim.

  Tüm paylaşımları kapattıktan sonra D: tamamını değilde Alt klasörlere paylaşım yapmanız ve diğer işletim sistemlerinde Paylaştırmış olduğunuz klasöre "Map" erişimini sağlamanız.

  "2- Benim tümden paylaşıma açtığım D drive'ını "D" harfiyle paylaşım klasörleri listesinde görebiliyorum ancak ayrıca "C$" ve "D$" şeklinde ve hatta yine benim açmadığım C:\users klasörü de paylaşıma açılmış. Bunları ben açmadım. ADMIN$ ve IPC$ paylaşımları Windows un default paylaşım listesinde sanıyorum ama ya diğerleri?"

  Bu hatanıza ilişkin Eğer Masaüstünde  yada C: disk altında bir klasöre paylaşım verdiyseniz Kullanıcılar klasörü otomaik olarak paylaşıma açılır.Bunun nedeni Güvenlik sekmesinde görüntülediğiniz kök klasörden alınan izinlerin olması.

  Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz;
  Kullanıcılar klasörünü paylaşımını sonlandırıp.Kullancılar içerisinde bir klasörü gelişmiş paylaşım seçeneklerinden izin verirseniz sadece o klasörün paylaşımını sağlayabilirsiniz.

  Sonuçları yeniden paylaşırsanız sevinim.


  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  26 Kasım 2010 Cuma 09:58
 • Şu an tüm diğer makinalar kapalı. Makinayı açar açmaz,başka hiç bir işlem yapmadan, klasörlerden birindeki paylaşımı kaldırmak istediğimde bu uyarıyı alıyorum. Kurulu yazılımlardan biri paylaşımlara erişiyor olabilir. Bunu Microsoft essentilas ya da family safety yapıyor olabilir mi?

  Bu paylaşımları sağladığınızda  test amaçlı olarak "Microsoft essentilas ya da family safety"programlarını kaldıralım"
  Sonuçlar istediğimiz doğrultuda sonuçlanırsa ayrıca bu programların yapılandırmalarını birlikte inceleyebiliriz.


  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  26 Kasım 2010 Cuma 10:07
 • Büyük ihtimalle sorunu buldum. Esseantials'ı da henüz kaldırmadım. Yukarıdaki düşündüğüm ihtimallerden birinde cevap:

   

  Eğer bir klasördeki share'i kaldırmak için, sağ tıklayıp "share" den değil de, properites/share/advanced sharing ten paylaşımı sonlandırmak isterseniz bu uyarıyı alıyorsunuz. C gibi tüm HD yi paylaşıma sadece advance sharing ile paylaşımdan kaldırabildiğimiz için de mutlaka bu uyarıyı almış oluyorunuz. Bunu iş yerindeki makinamda da denedim. Bu, işin doğasına uygun mu yoksa bir bug mı, size bırakıyorum.

   

  Yanlız, bu sorunu sadece paylaşım sonlandırıken değil,  esas shutdown da yaşamıştım. Şüphelenmeme de bu sebep olmuştu. Şimdi bu durumu yeniden yaratmaya çalışıyorum. Bu yeni bilgiler ışığında yorumu olan var mı?

  Teşekkürler

   

  Tolga

  26 Kasım 2010 Cuma 13:45
 • Merhabalar Tolga Bey,

  Tüm Hd paylaşım seçeneklerinde paylaştığınızda Varsayılan izinler atanır.Bunun içerisinde sadece daha önce yapılandırılmış olan kullanıcı seçerek ekleriz ve gerekli izinler gerekli kullanıcılara atanır.

  Gelişmiş paylaşım seçeneklerinde Aynı zamanda paylaşılan klasöre yada Hd hangi kullanıcıları ekleyebileceğimiz hemde Erişen kullanıcıların hangi izinlere sahip olduğunu belirtebiliyoruz.

  Bu bir bug kaydı değildir.Paylaşımı sonlandırdığımızda O paylaşım için belirtilen kullanıcıların belirtmiş olduğumuz izinler doğrultusunda artık o Hd erişemeyeceğinin uyarısıdır.

  Örnekte sizinde belirtmiş olduğunuz gibi
  "Paylaşımları sonlandırdım ve restart ettim. Üzerinde paylaşım olan herhangi bir klasörü kaldırmak istediğimde "1 dosya, backup(klasörün adı) alanına bağlı 1 kullanıclar tarafından kullanılıyor backup paylaşımını kaldırısanız bu dosyalar kapatılacak"

   


  Selim BAYRAKTAR
  MCP-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  26 Kasım 2010 Cuma 15:51
 • Teşekkür ederim. Bana biraz karışık geldi ama tüm paylaşımları kaldırdım.

   

  Bu arada başka bir olaya şahit oldun. C:/users klasörü, tüm altklasörlerine erişilebilecek bir şekilde paylaşıma aaçilmiş. (resimlerim belgelerim ve masaüstü vs.) biraz araştırdım çok kişi bundan şikayetçi internette. Sanıyorum masaüstünde bir paylaşım açıldığında tüm users paylaşıma açılıyormuş. Bir başka makinada denedim(Windows 7) evet masaüstündeki bir klasörü açınca c:/users paylaşıldı ama sadece o klasöre erişim verdi, ama vistada öyle değil sanırım. Tüm c:/users açılıyor. Evde de Windows 7 Ultima, ama tüm users açıktı, hem de tüm kullanıcıların ki !

  Bu çok sakıncalı. Tüm kişisel klasörülerim, 200 kişilik şirkete açık halde buldum, evde de durum aynıydı. Bu böyle mi olmak zorunda, bu bir hata değil mi ???

  Teşekkürler

  Tolga

   

  29 Kasım 2010 Pazartesi 12:09
 • Merhaba Tolga Tem,

  Yaşamış olduğunuz paylaşım problemi ile ilgili olarak, bir klasör yada dosya üzerinde sağ click => Bununla Paylaş seçeneğini kullandığınızda kullanıcı profiliniz bulunduğu kullanıcılar klasörü'de paylaşıma açılır.Bu paylaşımın sebebi işletim sisteminin dizaynından kaynaklıdır. Aşağıda belirttiğim iki farklı paylaşım senaryosunu sisteminizde test ederek deneyebilirsiniz.

  Masaüstünde bir klasör oluşturun => Üzerinde Sağ click yaparak Bununla paylaş seçeneğinden => Belirli kişiler'i seçiniz => Farklı sistemlerden bilgisayarınıza bağlanıp dosya düzenlemesi yada paylaşımı yapılacağı için Everyone grubuna Okuma yada Okuma/Yazma haklarından herhangi birini seçiniz ve paylaş seçeneği ile dosyanızı paylaştırınız.

  Bu paylaşım sonucu farklı bir sistemden bilgisayarınızın paylaşılan klasörleri görüntülendiğinde Users/Kullanıcılar klasörünüde görüntüleyeceksiniz.Bu görüntülenme sistemin dizaynından kaynaklı bir görüntülenme ve yetkilendirme sonucudur.

  İkinci Paylaşım Senaryosu
  Masaüstünde bir klasör oluşturun => Üzerinde Sağ click yaparak dosya özelliklerini açınız => Paylaşım Sekmesinden => Gelişmiş Paylaşım seçeneğini açınız.
  Açılan Gelişmiş Paylaşım penceresinden => Bu Klasörü Paylaş seçeneğini işaretleyip tamam'ı seçiniz.

  Bu paylaşım sonucu ; farklı bir sistemden bilgisayarınızın paylaşılan klasörleri görüntülendiğinde sadece masaüstünde paylaştığınız Klasörü görüntüleyeceksiniz.ü

  Sisteminizde yapmış olduğunuz paylaşımı yukarıda belirttiğim örnek paylaşım seçeneklerinden yola çıkarak tekrar düzenleyebilirsiniz.

  Teşekkürler.


  MCP-MCSA-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  29 Kasım 2010 Pazartesi 12:52
 • Ulaş Bey teşekkür ederim. Evet gelişmiş paylaşım şeçeneğinde sadece o klasöre erşim gerçekleşti. İlk yöntemdeki paylaşım ile, c:\users olarak görünüyor bunun farkındayım. Ancak sorun şu ki, sadece o klasör değil tüm users ve alt klasörleri görünüyor (paylaşımı everone olarak açtığımda) Oysa bir diğer makinada (ki onda windows 7 yüklü, bende vista professional)  c:\users görünse de sadece paylaşılan alt klasöre inebiliyorsunuz, diğer belgelerim vs görünmüyor bile. Sorun benim makinamdaki bir ayarda mı, yoksa Vista  böyle mi dizayn edilmiş? Belgelerim, resimlerim ve masaüstündeki diğer tüm klasörler görünmek zorunda mı? Eğer sorun vista kaynaklı ise, her 1. yol ile paylaşıma açan kişi, durumdan habersiz mesela tüm özel dökümanlarını açıyor demektir.

  29 Kasım 2010 Pazartesi 15:20
 • BU mesajınız yukarıda kaldığı için görmemişim Selim Bey, şimdi fark ettim. Ulaş bey'in yardımına yazdığım gibi. C:\users 'ın paylaşıma açılmas işini anlıyorum. Sıkıntım masaüstünde gelişmiş özellik kullanılmaksızın açılan bir klasör, başka tüm users alt klasörlerinin de görünmesine sebep oluyor. Bu normal mi?

  Teşekkürler

   

  Tolga

  29 Kasım 2010 Pazartesi 15:28
 • Tolga Bey,

  Sistemde gerçekleştirilen paylaşım hizmeti Windows Vista ve Windows Seven üzerinde bu şekilde dizayn edilmiştir.
  ( Sistem bu şekilde oluşturulmuş ve son kullanıcıların yönetimine hazır hale getirilmiştir. )

  Eğer sizin sisteminizde yapmış olduğunuz bir paylaşım "Kullanıcılar" klasörünün diğer sistemler tarafından görüntülenmesi sağlıyor ise Yukarıda belirttiğim paylaşım senaryolarından 2. paylaşım senaryosunu uygulamanızı rica ederim. ( Not: Öncelikle sistemde paylaşılan tüm dosyaların paylaşımlarını kaldırın )

  Sisteminizde yapacağınız paylaşımları 2.Paylaşım Senaryosundaki adımlara uygun olarak tamamlarsanız bir problem oluşmayacaktır.

  Teşekkürler.


  MCP-MCSA-MCTS-MCITP.SA-MCITP.EA
  • Yanıt Olarak İşaretleyen Tolga Tem 29 Kasım 2010 Pazartesi 16:36
  29 Kasım 2010 Pazartesi 15:47
 • Çok teşekkürler
  29 Kasım 2010 Pazartesi 16:36