locked
[Office 2003, Word] MS Word ağ üzerindeki dosyaları salt okunur olarak açıyor RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Web tabanlı bir uygulamamız var. Bu uygulama içinde server'da duran word dokümanlarının linkleri var. Linklere tıklayınca MS Word dokümanları açıyor, kullanıcılar dokümanı edit ediyorlar ve tekrar server üstüne kaydediyorlar. Bu süreç bazı makinalarda sorunsuz işlemesine karşın bazı makinalarda MS Word dokümanları salt okunur olarak açıyor ve kullanıclar dokümanı update edemiyorlar.

  Ortam bilgileri

  Client makinelerdeki kurulum Windows XP SP3, Word 2003 SP3 ve Internet Explorer 8.0 şeklinde

  Denenen Adımlar

  Sorunun bazı bilgisayarlarda yaşanıp bazılarında yaşanmaması, problemin kullanılan web tabanlı uygulama veya server bazlı olmadığını gösteriyor. Bu kapsamda bir çok şey denendi.

  - Yetki sorunu olabilir diye düşünerek domain admin veya çalışan bilgisayarlardaki kullanıcılar ile tekrar denemeler yapıldı

  - Word'un kullanıdığı bir temp klasörü var, bu klasör üzerine full yetki vs. verildi

  - Çalışan makinalardaki olası tüm ayarları çalışmayan makinalara aktarılarak denendi

  - Word 2003 tekrar kuruldu

  - Internette bu konuyla direk ilgili registry'de yapılması gereken bir ayar var, bu tüm makinalarda yapıldı. (OpenDocumentsReadWriteWhileBrowsing DWORD'ü eklemesi)

  Problem devam ediyor, yardımlarınız için teşekkürler.
  28 Nisan 2011 Perşembe 15:04

Yanıtlar

 • Merhaba;

  Web tabanlı uygulamanız server üzerinde hangi platformda çalışıyor? IIS ise IIS güvenlik ayarlarını denetleyebilir misiniz?


  Bu cevabın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen resmin altındaki Yardımcı Olarak Oyla butonuna tıklayınız.
  29 Nisan 2011 Cuma 14:47

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  Sorun, bir belgenin aynı anda birden fazla kişi tarafından açılmak istenmesi olabilir mi? Bir anda sadece bir kullanıcı dosyayı düzenleyebilir. Bir belge bir kullanıcıda açık olduğunda, başka bir kullanıcı bu belgeyi açarsa sadece salt okunur olarak açabilir.

  Eğer sorun bu durumdan kaynaklıysa, belge düzenlemeyi uygulama üzerinden gerçekleştirecek ve yine uygulama üzerinden kaydedecek şekilde uygulamanızı geliştirmeniz gerekir yani veritabanı mantığı ile uygulamayı geliştirmeniz gerekir, tabi uygulama geliştirme tabanı bunu destekliyorsa. Bildiğim kadarıyla .net teknolojileri excel dökümanlarında veritabanı mantığıyla bilgi almayı ve kaydetmeyi sağlayabiliyor. Ancak word dökümanları konusunda emin değilim.


  Size yardımcı olabildiysem lütfen sol taraftaki "Yardımcı Olarak Oyla" üçgenine tıklayın.
  28 Nisan 2011 Perşembe 15:48
 • Sorunun bu olup olmadığını anlamak için denemeler yaptım fakat birden çok kullanıcıyla ilgisi yok gibi. Yani bir bilgisayarda sıfırdan bir belge olusturup linkine tıklıyorum normal açıyor, başka bilgisayarda sıfırdan başka bir belge oluşturuyorum fakat salt okunur olarak açıyor.

  Word değil de Internet Explorer üzerindeki bir ayar olabilir mi acaba? (Gerçi Mozilla ile browse ederken de Word salt okunur açıyor)

  29 Nisan 2011 Cuma 07:02
 • Merhaba;

  Web tabanlı uygulamanız server üzerinde hangi platformda çalışıyor? IIS ise IIS güvenlik ayarlarını denetleyebilir misiniz?


  Bu cevabın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen resmin altındaki Yardımcı Olarak Oyla butonuna tıklayınız.
  29 Nisan 2011 Cuma 14:47