locked
[IE9] Internet Explorer 9'un Yenilikleri Nelerdir? RRS feed

Yanıtlar

 • IE9’un IE8’den ne farkı var?  

   

  1. Tarayıcı arayüzü - IE9’un  yeni arayüzünde tüm araç çubukları varsayılan olarak kapalı olan durumda. Ayrıca adres çubuğu ve arama çubuğu artık birleşik. Sık Kullanılanlar düğmesi, içerdiği Sık kullanılanlar ve Geçmiş sütunuyla beraber pencerenin sağ tarafına, Giriş Sayfası ve Araçlar düğmelerinin yanına taşındı. Durum çubuğu da artık varsayılan olarak devre dışı ve çoğu ileti bildirimi sayfanın altına doğru açılan bildirim çubuğu ile yapılıyor.

   

  2. Indirme Yöneticisi  - Daha önce karşıdan yüklenen dosyaların ve kaydedildikleri yerlerin görüntülenebileceği yeni bir indirme aracı mevcut. Windows gezgininde olduğu gibi, karşıdan yüklenen dosyaların aranabileceği arama çubuğu ile entegredir. CTRL+J kısayolu ile de açılabiliyor.

   

  Dosya indirilirken pencerenin alt kısmında beliren indirme çubuğu, dosyaların kaydedilmesi, (kaydedilmeden) çalıştırılması, indirme işleminin duraklatılması veya iptal edilmesi gibi seçenekler sunuyor. İndirme işlemi sürerken Internet Explorer’ın kapatılması durumunda indirme işlemi duraklatılacak ve Internet Explorer’ın tekrar açılmasıyla beraber devam edecektir.

   

  3. Eklenti Yöneticisi  Eklenti yöneticisinin görüntüsünde büyük bir değişiklik bulunmuyor.

   

   Ancak, bilgilendirme ve arka plan işlevselliği tamamen yenilendi. İlk açılışla beraber kullanıcıya eklentileri devre dışı bırakabileceği bir bildirim gösteriliyor. Eklentileri devre dışı bırak düğmesine tıklandığında eklenti performans danışmanı görüntüleniyor. Internet Explorer’da yavaşlamalar veya takılmalar meydana geldiğinde bildirim çubuğunda soruna neden olan eklenti hakkında kullanıcı bilgilendiriliyor. Yeni bir eklenti yüklendiğinde, IE’nin bir sonraki açılışında, daha önce yüklenmiş olan eklentilerin listelendiği bir pencere ile kullanıcı yine bilgi veriliyor.

   

   

  4. Altyapı değişiklikleri --  IE9, HTML5 multimedya öğelerini işlemek için GPU'nun da gücünü kullanacak. Bu, ses ve video içerikli öğelerin işlenmesinde büyük hız getirecek. Ayrıca yeni Chakra JavaScript motoru sayesinde JavaScript kullanan Web sayfalarının yüklenmesinde de hızı arttıracak. Genel bellek ve güç kullanımında da yapılan iyileştirmeler, kullanıcıya daha iyi bir deneyim ve uzun bir pil ömrü vaad ediyor.

   

  Internet Explorer 9'daki yenilikler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin:

   

  http://windows.microsoft.com/en-us/internet-explorer/help/ie-9/whats-new-in-internet-explorer-9

  15 Mart 2011 Salı 16:52
  Moderatör