locked
[Office 2007, Excel] Excel'de formülleri kullanma RRS feed

Yanıtlar

 • Excel'deki formüller, çalışma sayfanızda hesaplamalar yapan ve değerler üreten denklemlerdir. Bir başka deyişle formüller, sizin adınıza matematik işlemler veya başka türde hesaplamalar yapar.

   

  Bir formül eşittir işaretiyle (=) başlar ve arkasından sayılar, hücre başvuruları veya işleçler kullanılır. En sık kullanılan işleçlerin bazıları toplama (+), çıkarma (-), çarpma (*) ve bölme (/) işlemleridir; ancak bunlardan çok daha karmaşık da olabilirler. Mantık, mühendislik ve küp formüllerinin yanı sıra finans, matematik ve trigonometri formülleri de vardır. Bu işlemler özellikle de kendi başınıza yapmanız gerekiyorsa karmaşık görünebilir, ancak gerekli veriler hazırsa Excel bu işlemleri sizin adınıza yapar.

   

  Örnek:

  A1 hücresine =7*6 yazıp ENTER tuşuna basarsanız, Excel, bu hücreye 42 sayısını girer. Bir adım daha gidip bir hücre başvurusu da yapabilirsiniz.

  A2 hücresine gidip hesaplamayı yaptığınız hücreye başvurabilir ve bir hesaplama daha yapabilirsiniz. Aşağıdaki gibi olacaktır: =A1*6.

  ENTER tuşuna bastıktan sonra, A2 hücresinde 42 kere 6 hesaplamasının sonucu (252) gösterilir. A1 hücresini güncelleştirdiğinizde A2 hücresi de buna uygun şekilde güncelleştirilir.
  6 Ekim 2010 Çarşamba 11:57