locked
[IE9] Windows 7 Home Premium 64 Bit İşletim Sistemine Internet Explorer 9 Bet 32 Bit Yüklemek ! RRS feed

 • Soru

 • Ben şu anda windows 7 home premium 64 bit işletim sistemi kullanıyorum. Internet Explorer 9 Beta indirmek istediğimde sistemim sadece 64 bit kurulum yapabilmekte ancak benim kullandığım siteler 32 bit program ile açılabilmekte. 64 bit için uygulamalar yüklenememekte, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  22 Ekim 2010 Cuma 11:47

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhabalar Alper,

  Yukarıda bahsetmiş olduğunuz hata'da ne tür hata ile karşılaşıyorsunuz ? Kullanmış olduğunuz Windows 7 işletim sistemlerinde, hem IE 64bit hemde IE 32bit kullanılmaktadır. Kısacası sizin IE9 beta 32bit'i kurmanız için, C:\Program Files (x86)\Internet Explorer içerisindeki, iexplore.exe ile internet'e girerek yeniden download etmenizi tavsiye ediyorum.

  Not:İndirmek istediğiniz browser beta aşamasında olduğundan dolayı, işlem tam anlamıyla çözüm ile sonuçlanmayabilir. Ama yukarıdaki çözüm önerisini denemeniz aksi halde, IE9 RTM (orjinal sürümü) çıktığında tekrar denemenizi tavsiye ederim. Veya 64 bit olarak kurduğunuz IE9'un yanı sıra yukarıdaki adres'de belirttiğim klasörde ayrıca şuanki mevcut browser'ınızın IE32 bit versiyonu'da bulunmaktadır. Yani ikisinide aynı anda kullanabilirsiniz.


  Serdar BAYKARA
  Microsoft Destek Mühendisi - Moderator
  22 Ekim 2010 Cuma 12:32
  Moderatör
 • Ben de sizin bahsettiğiniz gibi zaten sürekli IE 32bit sürümü kullanıyorum. Bu yüzden sorunum çözülemedi. Daha önce IE9 64 Bit yükledim fakat internette ne bir video açabildim ne de Flash uygulaması çalıştırabildim. Çünkü IE9 64 bit sürüm için Flash Player yok. Bu yüzden sistemi tekrar IE8 'e çevirebilmek için recover etmek zorunda kaldım, IE8 için yükleme programı da bulamadım ..
  22 Ekim 2010 Cuma 12:44
 • Bahsettiğim gibi, beta olması sebebiyle bu işleminkesin çözüm olmayacağını söyledim, bu arada yükleme programından kastınız nedir ? IE8'i geri yükleyemedinizmi, yada 32bit browser'ınız çalışmıyormu ?
  Serdar BAYKARA
  Microsoft Destek Mühendisi - Moderator
  22 Ekim 2010 Cuma 12:55
  Moderatör
 • Merhaba,

  Internet Explorer'ın hiç bir 64bit sürümünde Flash desteklenmemektedir ancak sisteminizde 32 bit sürüm Explorerda bulunmaktadır bunu kullanabilirsiniz.

  Bilgisayar>C sürücünüz>Program Files (x86)>Internet Explorer>explorer.exe programını çalıştırarak Flash'lı siteleri kontrol edebilirmisiniz.

   


  Mehmet Hakan TATLICI
  Microsoft Destek Mühendisi - Moderator
  22 Ekim 2010 Cuma 13:39
 • Ben de biliyorum Mehmet bey, anlatamadığım derdim IE9 un daha iyi bi browser olması dolayısıyla ben onu kullanmak istiyorum, işletim sistemim 64 bit olduğu için IE9 beta 32 bit yükleyemiyorum, bunu nasıl yapabilirim onu soruyorum bu kadar basit ? Başlıktaki sorumu okursanız bu saate kadar boş konuşmamış olurduk ..
  22 Ekim 2010 Cuma 14:46
 • Alper Bey,

  Öncelikle size yardımcı olabilmek adına sorularınızı ve sorunlarınızı detaylıca inceleyerek cevap vermeye çalıştığımzı belirtmek isterim herhangi bir kontrol yada takip yapılmadan belirttiğiniz gibi soru veya başlıkları kontrol etmeden okumadan cevap yazmamız mümkün değildir. Konuyla ilgili anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Sorununuza gelince;

  Internet Explorer 9 32 bit indirip kurmayı denediniz ve bu işlemi Internet Explorer 8 32 bit üzerinden gerçekleştirmeyi deneyebilirmisiniz. Bu durumdan daha önceki postlarınızda bahsetmemişsiniz.

  Bu testleri gerçekleştirirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.


  Mehmet Hakan TATLICI
  Microsoft Destek Mühendisi - Moderator
  22 Ekim 2010 Cuma 15:04
 • Alper Bey merhaba,

  Ben http://windows.microsoft.com/tr-tr/internet-explorer/download/ie-9/worldwide sayfasından indirmiş olduğum Internet Explorer 9 Beta için C:\Program Files\Internet Explorer ve C:\Program Files(x86)\Internet Explorer'ı kontrol ettiğimde tarayıcının her iki sürümününde sistemime yüklenmiş olduğunu tespit ettim. Internet Explorer 9 ile Flash uygulamalarını öncelikle sadece Araçlar> Internet Seçenekleri> Üçüncü taraf tarayıcı eklentilerini devre dışı bırakıp açtığınızda sağlıklı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Beta aşamasında olan bu ürünün sizlerden alınan geri bildirimler doğrultusunda geliştirildiğini hatırlatmak isterim. Dolayısıyla hangi 3rd party eklentilerle çakışma yaşandığını ve bu hataların giderilmesi konusunda yine ancak sizlerin geri bildirimleri doğrultusunda daha hızlıca çözüme kavuşturulur.

  Flash'a gelince; Flash 64 bit'lik desteğini yeni duyurdu. Birçok işletim sistemine güncelleştirmeleri düşmeye başladı bile. Ancak her yeni çıkan üründe olduğu gibi, Flash'ın 64 bit'lik sürümüde problem çıkartacak yine biz kullanıcıların geri bildirimleri doğrultusunda şekillenecektir.

  64 bitlik Internet Explorer yakın bir zamana kadar Flash'la çalışmamaktaydı. 64 bit'lik mimariye sahip işletim sistemlerinde'de varsayılan olarak 64 bit'lik Internet Explorer entegre geldiği için Flash uygulamaları sorun çıkartıyordu. 64 bit'lik mimariye sahip Internet Explorer'ın sistemde Program Files (x86) lokasyonu altında yer aldığını bilmeyen kullanıcılar konuyla ilgili şikayet ve geri bildirimde bulunmaktaydılar. Bugün Ms Answers Türkiye ile bu tür bilgileri bu platform'da paylaşıp bütün Windows kullanıcılarına daha rahat ve dinamik bir hizmet sunulduğu için site moderatörlerine ve yaşanan problemleri bizimle paylaşan kullanıcılara teşekkür ederim.

  Saygılar,

  22 Ekim 2010 Cuma 15:25
 • Ben de sizin bahsettiğiniz gibi zaten sürekli IE 32bit sürümü kullanıyorum. Bu yüzden sorunum çözülemedi. Daha önce IE9 64 Bit yükledim fakat internette ne bir video açabildim ne de Flash uygulaması çalıştırabildim. Çünkü IE9 64 bit sürüm için Flash Player yok. Bu yüzden sistemi tekrar IE8 'e çevirebilmek için recover etmek zorunda kaldım, IE8 için yükleme programı da bulamadım ..

  Ben de biliyorum Mehmet bey, anlatamadığım derdim IE9 un daha iyi bi browser olması dolayısıyla ben onu kullanmak istiyorum, işletim sistemim 64 bit olduğu için IE9 beta 32 bit yükleyemiyorum, bunu nasıl yapabilirim onu soruyorum bu kadar basit ? Başlıktaki sorumu okursanız bu saate kadar boş konuşmamış olurduk ..

  Şu yazdıklarımı dikkatlice okursanız ;

  " Bilgisayar>C sürücünüz>Program Files (x86)>Internet Explorer>explorer.exe programını çalıştırarak Flash'lı siteleri kontrol edebilirmisiniz " Bana bu açıklamayı yaparak okumadığınızı belirtiyorsunuz çünkü zaten en üstteki sorumda IE 32 bit sürümü kullandığımı yazmışım.

  " Internet Explorer 9 32 bit indirip kurmayı denediniz ve bu işlemi Internet Explorer 8 32 bit üzerinden gerçekleştirmeyi deneyebilirmisiniz. Bu durumdan daha önceki postlarınızda bahsetmemişsiniz " Yukarıda yine aynı paragraftan anlayabileceğiniz üzere IE 32 bit sürümü kullandığımı yazmışım ve böylece 32 bit sürüm üzerinden IE9 32 bit indirmişimdir, bir sorunuz daha boşa gitti.

  Şimdi sizden istediklerimi LÜTFEN dikkatli okuyun, okumayacaksanız yardım istemiyorum.

  Ben şu anda Windows 7 Home Premium 64 bit işletim sistemi üzerinden IE 8 32 bit sürümünü kullanıyorum. Ancak IE 9 Beta daha iyi bir sürüm olduğundan sistemime bu sürümü yüklemek istiyorum. Herhangi bir sürümden ( IE 8 32 bit veya IE 8 64 bit ) IE 9 Beta 32 bit yükleyicisini indirdiğimde bana " Bu kurulum sürümü Windows sisteminizin türünü (32 bit/ 64 bit) desteklemiyor " uyarısını alıyorum. IE 9 Beta 64 bit sürümünü yüklediğimde ise herhangi bir Flash animasyonunu veya herhangi bir online videoyu görüntüleyemiyorum. Bazı Java uygulamalarını da oynatmıyor. Şimdi benim istediğim Win7 64 bit işletim sistemi için IE 9 Beta 32 Bit sürümü nasıl yükleyebilirim?.. Şimdiden göstereceğiniz ilgiye teşekkür ederim.

  22 Ekim 2010 Cuma 15:31
 • Alper Bey,

  Bende 64 Bitlik bir işletim sistemi kullanmaktayım ve size belirtmiş olduğum linkten 64 bit'lik tarayıcı indirmem, Internet Explorer 9'un hem 32 hemde 64 bit'lik sürümünü yüklemem için yeterliydi. Yani en başından beri size demek istediğimiz ayrı ayrı kurulum yoktur , 64 kurduğunuzda 32'de içinde gelmektedir.

  http://lriinw.blu.livefilestore.com/y1p04Vd7lGM7Zx4POrR4rKX64SsI5OLOxxCO8vpyNproqSAR-hQocS6wrMj832YMqLQHkiL6QYjWgLgapq1U6VHnmDOzt1Pg41o/Capture.PNG?psid=1

  32 indirmeyin. 64 indirin. Program Files (x86) 'ya göz atın. Eğer orada yoksa konu ile ilgili Microsoft Müşteri Hizmetlerinden hafta içi 09:00 / 19:00 cumartesi günü ise 10:00 / 18:00 arası arayıp destek alabilirsiniz.

  22 Ekim 2010 Cuma 15:52
 • Cem Bey,

  Bu söylediğinizi denediğimi de yukarıda yazmıştım.. IE 9 Beta 64 bit lik sürümü yüklediğimde 32 bit sürümünde de Flash çalışmadı, Flash 10.1 versiyonu yeni çıktı fakat güvenemiyorum. Yalnız siz diyorsunuz ki IE 9 Beta 64 Bit sürümünde çalışacak. Peki, tekrar 64 bit sürümü yüklicem fakat daha önce denediğim gibi çalışmazsa Flash animasyonlar, yine recover yapmak zorunda kalıcam..

  22 Ekim 2010 Cuma 15:59
 • Merhabalar Alper OKTAY,

  Karşılaşmış olduğunuz sorun kullanmış olduğunuz işletim sisteminin 64 bit olmasından kaynaklanmaktadır. Lütfen aşağıdaki adımları uygulayalım.

  1- Başlat > Çalıştır > appwiz.cpl > Windows özelliklerini aç veya kapat > İnternet Explorer 8 yan tarafında bulunan kutucuğun içerisindeki tik kaldırıp tamam diyoruz.

  2- Bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

  3- Microsoft İnternet Explorer 9 Download sayfasından İnternet Explorer indirip bilgisayarımıza kuralım.

  Eğer kurulum esnasında herhangi bir hata verirse lütfen bildirin.

  Sonucu bizimle paylaşırsanız sevinirim.

  Kolay gelsin.

   


  İlker CUMBUR
  Information Systems or Technical Administrator
  Computer Hardware & Software Developer
  23 Ekim 2010 Cumartesi 17:02
 • Merhaba İlker Bey,

  Ben kendi çabalarımla IE 9 Beta 64 bit sürümü yükledim ve dahilinde gelen IE 9 Beta 32 bit ile sorun yaşamadım, tabii Flash 10.1 ve Java 6 sürümlerini yükselttikten sonra. Bu sayede istediklerimi yapabildim fakat kendi açımdan hala gelişmesi gerektiğini düşündüğüm yönleri olduğundan şu anda kullanmak istemiyorum. IE 9 olarak sürüldüğü takdirde tekrar deneyebilirim. Birçok dosya üzerinde kurcalama yaptığım için sistemimi recover ettim ve yukarıdaki yardımınızı maalesef deneyemicem. Konu hakkında yardımlarınız için teşekkürler, sorunumu çözdüm.

  Not : Moderator arkadaşların çabaları için teşekkür ederim fakat herhangi bir kademe ilerleyemediğimiz halde birbirlerinin mesajlarını yardımcı olarak onaylamalarını kınıyorum, hatta bu komutun moderatorlerden alınmasını bile savunabilirim.

  Saygılarımla,

  Alper OKTAY

  23 Ekim 2010 Cumartesi 23:24
 • Merhabalar Alper OKTAY,

  Sizinde söylemiş olduğunuz gibi Internet Explorer 9 Beta sürümüdür. Elbette ki Beta sürümü yayınlanan programlar gerek kullanıcılar, gerek yöneticiler tarafından eksikleri tamamlanıp, sorunları giderildikten sonra tam anlamı ile yayına girecektir. Bu konuda sizinde biraz anlayış göstermeniz gerekmektedir. Lütfen yanlış anlamayın. Şuan için probleminiz çözülmüş sayılmaz ama tabiki siz çözüldü diyorsanız cevap veren arkadaşlardan bir tanesini Yanıt olarak işaretleyebilirsiniz.

  Moderatör arkadaşlar ile biraz gerilmişsiniz sanırım. Bu konuda haklı haksız tarafları diye ayrım yapmayacağım. Moderatör ve diğer arkadaşlar karşılaşılan problemleri çözmek için buradalar ve elbette sorunu tam anlamak için sizlere gerekse tekrar tekrar soru soracaklardır. Sorununuz çözülmeden hiçbir yetkili arkadaş başka bir kullanıcının cevabını yanıt olarak işaretleyemez. Burada moderatör arkadaşlarımız sorununuzu çözmek için uğraşan kişilerin önerilerini işaretlemişlerdir.

  İyi çalışmalar.


  İlker CUMBUR
  Information Systems or Technical Administrator
  Computer Hardware & Software Developer
  24 Ekim 2010 Pazar 01:11
 • Merhaba İlker Bey,

  Ben kendi çabalarımla IE 9 Beta 64 bit sürümü yükledim ve dahilinde gelen IE 9 Beta 32 bit ile sorun yaşamadım, tabii Flash 10.1 ve Java 6 sürümlerini yükselttikten sonra. Bu sayede istediklerimi yapabildim fakat kendi açımdan hala gelişmesi gerektiğini düşündüğüm yönleri olduğundan şu anda kullanmak istemiyorum. IE 9 olarak sürüldüğü takdirde tekrar deneyebilirim. Birçok dosya üzerinde kurcalama yaptığım için sistemimi recover ettim ve yukarıdaki yardımınızı maalesef deneyemicem. Konu hakkında yardımlarınız için teşekkürler, sorunumu çözdüm.

  Not : Moderator arkadaşların çabaları için teşekkür ederim fakat herhangi bir kademe ilerleyemediğimiz halde birbirlerinin mesajlarını yardımcı olarak onaylamalarını kınıyorum, hatta bu komutun moderatorlerden alınmasını bile savunabilirim.

  Saygılarımla,

  Alper OKTAY

  Merhabalar Alper Bey,

  Sorununuzu ilk açtığınızda IE932 bit kuramadığınızı, yüklemiş olduğunuz 64 bit'de ise doğal olarak flash siteleri açamadığınızı belirtmişsiniz. Konu ile alakalı forum'daki arkadaşlarımız sizlere gerekli önerileri yaraparak probleminizi sizinle beraber çözebilmek için gönüllü olarak zaman ve emek harcamışlardır. Yukarıda yazmış olduğunuz post'da ise IE964 bit kurulum dahilinde gelen IE932 bit ile sorun yaşamadım diye bir ibare kullanmışsınız. Eğer IE9 yükleme işleminde 32 bit browser'ınızda yüklenmişse (yazdığınız'dan bunu anlıyorum) konuyu probleminizin çözüldüğü yönünde işaretleyip konuyu kapatıyorum.

  Not: Moderatörler hakkında olumlu/olumsuz görüşlerinizden dolayı teşekkür ederiz. Answers forumları Türkiye MS kullanıcılarına çözüm için kurulmuş bir platform'dur ve bu portal içerisinde sadece 2 moderatör vardır. Diğer emek gösteren arkadaşları'da moderatör sandınız sanırım, ve unutmadan birbirlerini yardımcı olarak öneriyor diye belirtmiş olduğunuz cümlede itham ettiğiniz şeyi son kez belirteyim, eğer siz yada bir başka kullanıcının sorununu çözebilmek adına doğru adımları yazan tüm kullanıcılar (sizde dahil) "Yanıt olarak öner" ve forum içerisinde yapmış oldukları aktivite karşılığında ise "Yardımcı olarak oyla" seçeneği sunulmuştur. Forumumuzda bulunduğunuz ve gönüllülük esasına dayalı olarak kullanıcılara sizinde bilgilerinizi paylaşmanız dahilinde sizlerde aynı oylamalardan faydalanacaksınız, moderatörlerin değil kullanıcıların insiyatifinde olan bir durum olduğunu tekrar belirtir, forum içerisinde göstermiş olduğunuz saygı çerçevesi için ise ayrıca gönülden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  Serdar BAYKARA


  Serdar BAYKARA
  Microsoft Destek Mühendisi - Moderator
  25 Ekim 2010 Pazartesi 06:49
  Moderatör