locked
[Windows 7] Windows 7 unattended (Katılımsız) RRS feed

 • Soru

 • Merhabalar Windows 7 için bir katılımsız cevap dosyası hazırlamak istiyorum ve bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

  19 Aralık 2010 Pazar 21:17

Yanıtlar

 • Merhaba,

  Öncelikle Windows 7 Automated İnstallation Kit yani Waik indirin. http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en

  İndirdiğiniz iso'ları bir klasöre koyun ve startcd.exe'yi çalıştırın. Gelen pencerede sağ tarafta yer alan Windows AIK Setup'a tıklayın. Next'e basıp sözleşmeyi kabul edin ve next'e basın. Next'e basıp Close'a basın. Elinizde bulunan Windows 7 Dosyaları içerisinde ya da Windows 7 Dvd'si içerisinden Sources klasörü altında bulunan install.wim dosyasını C:\ sürücüsünde oluşturacağınız Win7 klasörüne yapıştırın. Başlat'a tıklayıp Programları ve Dosyaları ara'yaWindows System Image Manager yazıp açın. (Microsoft Windows AIK klasörü altında bulunur.) Açılan pencerede Create or open an answer file seçeneğine sağ tıklayıp New Answer File'a basın. Çıkan uyarıya evet deyin ve C:\Win7 klasöründe bulunan install.wim dosyasının yerini gösterin. İşletim siseminin sürümünü seçtikten sonra çıkan uyarıya evet deyin.

  Katolog dosyaları oluştuktan sonra Component başlığı altından konfigürasyon yapmaya başlayacaksınız. Microsoft-Windows-International-Core-WinPE üzerine sıklayıp add settings to Pass 1 windowsPE'ye basın ve sağ taraftaki panele eklenen değerlerde Input Locale değerini 0x0000041f, System Locale değerinide tr-tr olarak değiştirin. İşletim sisteminiz türkçeyse UI Language'i tr-tr ingilizceyse en-us olarak değiştirin ve son olarak bölge dil seçeneklerini tr-tr olarak değşirin. SetupIU anahtarı altında oluşan bölge ise kurulum dilidir. eğer türkçeyse tr-tr ingilizceyse en-us olarak blirtin UILanguage bölümünü.

  Yine sağ alttaki komponentler bölümünden Micosoft Windows Setup'ı açın ve disk configuration üzerinde sağ tıklayıp add setting to Pass 1 windowsPE'yi seçin. Disk Configuration ekledikten sonra Disk komponenti üzerine sağ tıklayıp yine add diyelim. Yukarıya eklenen disk üzerine tıkalyıp Disk ID'yi 0 olarak belirleyeim ve WillWipeDisk'i de true olarak seçelim. Aynı şekilde Create Partition ve Modify Parition komponentlerini teker teker ekleyelim. Extend değeri disk üzerindeki boş alan üzerine yeni bölümün eklenip eklenmeyeceğini blirleyebileceğiniz bölümdür. Buna false deyin. Sİze bölümünü ne kadar alan istiyorsanız örneğin 40000 olarak mb cinsinden giriyorsunuz. Type'a ise Primary seçeneğini atıyorsunuz.

  Active değerini true, extend değeride daha önce anlatığım gibidir. Format değeri NTFS, Letter bölümü C dir. Order ve partition 'da 1 olarak belirleyelim. Bir sonraki adımda ise Osi image bileşenini ImageInstall komponentinden ekleyelim. DiskID'yi 0 Partition değerinide 1 olarak değiştirelim.

  UserData komponentini ekleyelim ve Accept Eula değeri true, Full Name ve Organization'da isteğinize göre değiştirilmelidir. Aynı komponent altında Product Key bölümünden ürün anahtarını girelim.

  OOBE komponentini ekleyelim ve Network Location bölümüne Home diyelim. Protect Your PC'ye 1 Skip Machine OOBE ve Skip User OoBE'yi true olarak değiştirelim.

  Microsoft Windows Deployment altında bulunan Reseal komponentini ekleyelim ve mode değerini audit olarak değiştirelim. Yine autologon depeğini ekleyelim.

  Domain değerine katılacak olan bilgisayar isimlerini girelim, aksi takdirde boş bırakalım, Enable değerini true, LogonCount değerinide otomatik olarak oturum açılma sayısını belirtelim. Kullanıcı ismini ise Username bölümünden değiştirelim. Bu komponentin altında bulunan value değeri kullanıcı şifresini belirtmektedir.

  Yukarda ki Tools bölümünden Validate Answer File ile yapmış olduğumuz konfigürasyonu doğrulayabilir, hata yapmış olduğumuz bölümlerde düzeltme yapabiliriz.

  Dosyayı autounattend.xml olarak kaydedin.

   

  Hazırlamış olduğunuz dosyayla ilgili bir problem yaşarsanız lütfen konuyla ilgili cevap yazın.

  Teşekkürler,

  20 Aralık 2010 Pazartesi 15:50